Gobe in gobarjenje

Logo: Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost
Naziv ustanove
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost
Lokacija
Ljubljana
Regija
Osrednjeslovenska
Kontakt
Maša Sedar
masa.sedar@sutzo.si
01 433 20 90
Trajanje programa v besedi
Ure: 30
Trajanje programa
Krajši
Način izobraževanja
V živo
Področje učenja
Naravoslovje in tehnika
Začetek

Opis

Glive ne veljajo le za prvakinje čiščenja onesnaženega okolja in kroženja snovi v naravi, temveč so vse pomembnejše tudi v prehrani ljudi, biotehnologiji, medicini in sonaravni gradnji ter proizvodnji tekstila in obutve.
Trenutno poznamo na svetu nekaj čez 100.000 vrst gliv, od katerih vsaj 5.235 vrst uspeva tudi v Sloveniji. Zahvaljujoč še prisotnemu pestremu naravnemu življenjskemu prostoru in bogati zgodovini sonaravnega gospodarjenja z gozdovi lahko tudi na področju bogastva z glivami Slovenijo uvrstimo v evropski vrh. Radi rečemo, da je Slovenija vroča točka biotske pestrosti, kar velja tudi za glive.

Gobe oziroma trosnjaki gliv so le manjši del celotnega organizma - gliv. Poznamo nekaj milimetrov majhne glive in vse do največjega organizma na svetu, ki ga predstavlja podgobje črnomekinaste mraznice ali štorovke. V Sloveniji imamo že tradicionalno zelo pozitiven odnos do gob in gobarjenja, kar rezultira v tem, da tudi dandanes ogromno število prebivalcev Slovenije gobe nabira redno ali vsaj v obdobjih izrazite rasti.

Poudarili bomo pomen gliv pri gospodarjenju z gozdovi kot tudi opozorili na pravila in načela varovanja narave pri gobarjenju.

Del programa bo potekal v predavalnici, večji del pa neposredno na terenu.

CILJI

Spoznati pomen gliv za zdravo življenjsko okolje.
Spoznati pestrost gliv v Sloveniji.
Spoznati glavna življenjska okolja gob, značilnosti njihove rasti in okrepiti zavedanje o pomenu varstva gliv samih in njihovega življenjskega okolja za dobrobit ne le gob, temveč predvsem nas ljudi.